W Kościele Garnizonowym w Toruniu 19 grudnia 2017 r. po raz dwunasty zabrzmiały “Kolędy dla Ducha” – koncert upamiętniający założyciela Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zmarły w nocy z 18 na 19 grudnia 2005 r. Stanisław Duszyński był znanym toruńskim społecznikiem. Zasłynął z nowatorskiego podejścia do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zachęcał  je, nawet te na co dzień poruszające się na wózkach inwalidzkich, do różnych form aktywności: hipoterapii, udziału w spływach kajakowych czy wspinaczce górskiej. Dość ekstremalne w warunkach niepełnosprawności wyzwania znakomicie wspierały rehabilitację i pozytywnie wpływały na samopoczucie jego podopiecznych. Dziś Fundacja Ducha kontynuuje jego dzieło, organizując oprócz wyjazdów i obozów terapeutycznych także działalność stacjonarną. Jej siedziba mieści się w obiektach przy Szosie Bydgoskiej, które w ostatnich latach przeszły kompleksowy remont i rozbudowę przy wsparciu z funduszy miasta.

Stanisław Duszyński odszedł, ale zostawił nam w Toruniu coś wspaniałego, swoją fundację, która nadal bardzo dobrze funkcjonuje i pomaga osobom niepełnosprawnym, szczególnie teraz, gdy dzięki przeprowadzonym pracom ma ku temu znakomite warunkimówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Koncert był okazją do uhonorowania prezydenta za wsparcie miasta dla Fundacji Ducha. Michał Zaleski otrzymał kwiat Bożego Narodzenia i obraz namalowany przez niepełnosprawną podopieczną placówki.

Potem betlejemską stajenką w Kościele Garnizonowym zawładnęli bez reszty artyści. Wykonawcami koncertu kolęd i piosenek świątecznych byli: Jacek Beszczyński z zespołem Nadziei Maleńka Orkiestra w składzie : Leszek Miliński, Krzysztof Kwiatkowski, Tomasz Gumowski, Sylwia Wiśniewska-Kwasiborska, Katarzyna Gucajtis, Ewa Żydołowicz, Izabela i Kamil Czeszel, Andrzej Raniszewski i Studio P. Lucyny Sowińskiej.

Impreza została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia i dofinansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.

 

Fotogaleria