W dniach 26.11 – 2.12. 2017 r. w Gdyni odbył się II Przegląd Teatrów Amatorskich „Kurtyna”. Organizatorem konkursu było Katolickie Amatorskie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku. Na potrzeby przeglądu zaaranżowano wnętrze kościoła p.w. Chrystusa Króla. Tam właśnie zbudowano scenę, kulisy, zamontowano profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie.

Nasze koło teatralne „Czarne owieczki” wzięło udział w tym festiwalu. Cztery dziewczęta reprezentowały naszą Placówkę w przedstawieniu pt. „Pajacyk Pinokio”.

Nasz spektakl to historia znanego wszystkim Pinokia – drewnianego pajacyka – widziana oczami wiary. Tak, jak człowiek jest stworzony przez Boga – tak Pinokio został wyrzeźbiony przez Dżepetto. W historii tego drewnianego chłopca może się odnaleźć każdy człowiek. Przez grzech i podszepty złego ducha oddalamy się od Pana Boga, tracimy z Nim relację. Jednak Bóg nie zostawia nas samych sobie lecz czuwa nad nami, przychodzi do nas w sakramentach świętych i ratuje nas od śmierci.

Pinokio na swojej drodze do szkoły spotyka osoby, które go oszukują i namawiają do grzechu. Robią to jednak w taki sposób, że początkowo drewniany bohater jest przekonany, że robi dobrze i że Dżepetto będzie z niego dumny. Niestety, im więcej niewłaściwych decyzji – tym trudniej Pinokiowi wrócić do rodzinnego domu. Ostatecznie powrót do taty staje się niemożliwy, a chłopcu grozi śmierć. Na szczęście sam Dżepetto ratuje swojego drewnianego synka.

Do konkursu przystąpiło 12 grup reprezentując różne formy teatralne, m.in.: pantomimę, taniec, czarny teatr. Spektakle poruszały także wiele niezwykle ważnych tematów, począwszy od historii biblijnych poprzez patriotyzm, a na samotności i cierpieniu kończąc. Konkurencja więc była duża.

Nasze dziewczyny jednak tak dobrze się zaprezentowały, że zdobyły uznanie zarówno jurorów jak i publiczności. Otrzymałyśmy nagrodę: „Kurtynę specjalną” – za najbardziej teatralny spektakl, delikatność i wyrazistość oraz za za pełną harmonię spektaklu. Ponadto nasze przedstawienie zostało wyróżnione jako „Odkrycie II Przeglądu Teatrów Amatorskich” – dzięki czemu otrzymałyśmy nagrodę, za minimalizm i subtelność formy oraz za pełnię artystycznego przekazu, który przeciera ścieżki prawdom ewangelicznym. Odebrałyśmy także „Nagrodę Jednego Widza”. Znalazł się bowiem wśród publiczności człowiek, który obejrzawszy wszystkie przedstawienia, postanowił ufundować kosz słodyczy dla każdej z trzech grup, które jemu najbardziej się podobały. Wśród tej szczęśliwej trójki byłyśmy także my!

Dziękujemy organizatorom za tę niezwykłą przygodę teatralną. Za niesamowitą atmosferę, otwarcie i szczerość. Zbudowane klimatem „Kurtyny” już myślimy o scenariuszu na przyszły rok!

Fotogaleria